Apple, yeni OS X sürümü El Capitan’ı tanıttı

09 Haziran 2015 Salı 16:42

Apple, Dünya Geliştiriciler Konferansı’nda OS X işletim sisteminin en yeni versiyonu OS X El Capitan’ı duyurdu.

Apple, yeni OS X sürümü El Capitan'ı tanıttı
Apple'ın geleneksel WWDC 2015 geliştirici konferansında iOS 9 ile beraber bir diğer önemli duyuru tabii ki yeni OS X sürümü El Capitan oldu. Şirketin OS X ve iOS yazılım mühendisliğinden sorumlu başkan yardımcısı Craig Federighi tarafından tanıtılan OS X El Capitan, deneyim ve performansa odaklanıyor.

OS X El Capitan büyük tasarımsal yenilikler yerine daha çok kullanıcı tecrübesini iyileştirme ve performansı artırma yönünde adımlar atıyor. Yani bu kez asıl değişim sistemin içerisinde meydana geliyor. Bunun yanında Apple'dan Craig Federighi, Safari web tarayıcısında bir revizyona gideceklerini de duyurdu. Mesela artık web sayfalarını sola doğru sürükleyerek sekme çubuğunda sabitlemek mümkün olacak.

Safari’nin ötesinde Spotlight arama motoru da günlük dil kullanılarak yapılan sorgulara cevap verme yeteneği kazanıyor. Örneğin “haziran ayında üstünde çalıştığım dokümanlar” diye arattığınızda ilgili sonuçlar getiriliyor. Ayrıca Spotlight hava durumu, borsa bilgileri, spor karşılaşma sonuçlarını da arayabiliyor. Öte yandan yeni bir Notlar uygulaması, geliştirilmiş Mission Control arayüzü, bölünmüş pencereyle kullanımı da içeren daha iyi pencere yönetimi de yenilikler arasında bulunuyor.

Performans tarafında ise etkinlikte etkileyici rakamlar paylaşıldı. El Capitan sürümünde uygulamaların 1.4 kat daha hızlı açıldığını söyleyen Apple, uygulamalar arası geçişte ise iki kat performan artışı olduğunu belirtiyor. Ayrıca geçtiğimiz yıl iOS‘ta tanıtılan Metal bu sürümle beraber gelmiş olacak. Grafik render için OpenGL‘in yerini alan Metal, %40 daha verimli bir render performansı vadediyor.

Test aşamalarının devam ettiği OS X El Capitan 10.11 sürümünün çıkışına ilişkin kesin bir tarih verilmese de sonbahar aylarında çıkması düşünülüyor.

Yorum Gönder

@name x