Apple, WWDC15 etkinliğinde iOS 9'u tanıttı

09 Haziran 2015 Salı 15:27

Apple‘ın mobil işletim sistemi iOS’un yeni versiyonu iOS 9 dün akşam Apple WWDC15 etkinliğinde resmi olarak tanıtıldı. İşte iOS 9 ile gelen tüm yenilikler!

Apple, WWDC15 etkinliğinde iOS 9'u tanıttı
Apple'ın her yıl düzenleyerek bir çok yenilik ve değişim açıkladığı WWDC15 etkinliği dün akşam San Francisco'da gerçekleşti. Apple, beklenildiği gibi bu etkinlikte mobil işletim sistemi iOS’un yeni sürümü iOS 9'un duyurusunu gerçekleştirdi. iOS 8 ile pek iyi tepkiler almayan Apple, bu kez daha gelişmiş, daha hoş görünen ve daha fonksiyonel bir iOS ile karşımıza çıkacak.

Peki iOS 9 ile birlikte iPhone ve iPad kullanıcılarını neler bekliyor?

Siri yeni özelliklere kavuşuyor

%40'lık bir hız ve performans artışı gösterecek olan Siri, artık daha akıllı ve sizi daha iyi tanıyan bir sesli asistan olacak. Siri’nin Proactive olarak adlandırılan yeni bir özelliği bulunuyor. Bu proaktif asistan uygulama, tercihlerinize ve hareketlerinize göre arkadaş, uygulama veya mekân önerebiliyor. Daha doğrusu Google’ın sanal asistanına daha fazla benziyor. Örneğini randevunuz için ne zaman yola çıkmanız gerektiğini trafik durumuna göre hatırlatıyor veya iOS cihazınıza kulaklık bağladığınızda otomatik olarak şarkı çalmaya başlıyor.
                    
Ekranda olan biteni anlayabilen Siri, “Bunu bana sonra hatırlat” dendiğinde gelen mesajı sonra hatırlatmak üzere saklayabiliyor. Siri iOS 9’da çok daha anlayışlı bir hale geliyor. “Geçen yaz New York’ta çekildiğim fotoğrafı göster” gibi karmaşık komutlar verilebiliyor. Arama kısmı da bundan böyle çok daha gelişmiş durumda. Yeni Siri’nin yüzde 40 oranında daha doğru yanıtlar verdiği ve akıllı asistanın haftada 1 milyar soruya karşılık verdiği belirtiliyor.

Spotlight yenilendi

Uygulama içeriklerinin aramalara dahil edildiği Spotlight'te aramalarda bulunan uygulama içerikleri sizi direkt olarak ilgili uygulamaya götürüyor. Ayrıca web aramalarını açmadan da birim dönüşümlerini yapabilen Spotlight yeni kullanıcı arayüzünü ile karşımıza çıkıyor.

Apple Pay ve Wallet

Passbook uygulaması Wallet olarak değiştirildi ve Apple gelecek ay Apple Pay bir milyon yerde kullanılabiliyor ve Ödül Kartları özelliği ile D&R, Marsgate, Money Club gibi mağaza kartları bilgilerini de Wallet sistemine ekleyebileceksiniz. Apple payı artık daha küçük alış veriş merkezlerinde görmek mümkün olacak. Şimdilik Amerika’da kullanılan bu özelliğin zamanla dünya genelinde yayılması bekleniyor.

Notlar uygulamasının tasarımı değişiyor

Not uygulaması iOS 9 ile gelişiyor. Notlar uygulamasında artık çizim yapabilir, kısayoldan fotoğraf ekleyebilir ve notlarınızın görünümü değiştirebilirsiniz. Notlar uygulaması baştan aşağı değişecek diyebiliriz.

Apple haritalar

Apple’ın harita uygulamasında da bir yenilik gerçekleşti. Transit özelliği ile Apple Maps üzerinden toplu taşıma araçlarının bilgileri gibi eklemeler yapıldı. Transit Map'i hem normal görüntü hem de uydu görüntüsü  kullanabileceksiniz.

Haber uygulaması

iOS 8'de bulunan Gazetecilik uygulaması yerine iOS 9 ile birlikte yeni 'News' uygulaması geliyor. Flipboar'a benzer özellik taşıyan bu uygulama dünya üzerindeki birçok haber kaynağını bir araya getirerek kullanıcıların tek bir uygulama üzerinden ulaşabilmelerini sağlıyor.

Spor, Bilim, Teknoloji gibi farklı kategorilerde hizmet sunan News uygulaması, okumak istediğiniz haberleri konularına göre seçeceğiniz takip seçeneği aktif edildi. Ayrıca o anda okuyamadığınız bir haberi "Daha Sonra Oku" seçeneğini seçerek daha sonra okuyabilirsiniz.

Performans ve pil ömrü iyileştirmeleri

Şimdiye kadar Apple’ın bu sürümde performans ve iyileştirmeleri üzerinde duracağı, tüm arayüz animasyonlarının yeniden tasarlanacağı spekülasyonlarının gerçek olduğu ortaya çıktı. Yeni düşük güç modu telefonunuza ekstra üç saate kadar enerji katacak. Dahası, bekleme ve diğer güç tüketimi optimizasyonları ile iPhone bir saatten fazla ekstra pil ömrü sunacak.Çoklu ekran desteği


Samsung'un genelde phablet telefon modellerinde kullandığı bölünmüş ekran özelliği nihayet iOS 9 ile birlikte aktif edildi. iPad Air, iPad Mini 2, iPad Mini 3 cihazları üzerinde kullanılabilecek çoklu ekran veya bölünmüş ekran sayesinde aynı anda iki uygulama çalıştırılıp bir ekran üzerinde görüntülenebilecek.Büyük ölçüde azalmış iOS depolama alanı

Daha önce 4.6 GB yer kaplayan sistem  iOS 9 ile depolama alanından sadece 1.9 GB gidecek.

QuickType özelliği iPad’e geliyor

QuickType özelliği ile kopyala, kes, yapıştır ve fotoğraf ekle gibi tüm metin ve dosya araçları klavyeye ekleniyor.

iOS 9 ne zaman gelecek?

Temmuz-Eylül aylarında halka açık 3 farklı beta sürümünün çıkması beklenen iOS 9'un tam sürümünün yeni iPhone modelleri ile birlikte Eylül ayında kullanıcılara sunulması bekleniyor.

Yorum Gönder

@name x