500 MİLYON BİLGİSAYAR KRİPTO PARA ÜRETİYOR

18 Ekim 2017 Çarşamba 11:24

500 milyondan fazla insanın, arka planda madencilik yazılımı çalıştıran siteleri ziyaret ettikten sonra farkında olmadan kripto para ürettiği anlaşıldı.

500 MİLYON BİLGİSAYAR KRİPTO PARA ÜRETİYOR
 500 milyondan fazla insanın, arka planda madencilik yazılımı çalıştıran siteleri ziyaret ettikten sonra farkında olmadan kripto para ürettiği anlaşıldı. AdGuard adlı reklam engelleme şirketinin yaptığı araştırma, yarım milyar insanın kullandığı 220 adet popüler web sitesinin arka planda kripto para madenciliği yazılımı çalıştırdığını ortaya koydu.

Bu sitelere dünyanın her yerinden insan giriyor fakat en çok etkilenen bölge ABD. Tarayıcı içinde kripto para madenciliği yapan sitelere en çok trafik yüzde 18,7 ile ABD’den geliyor. Madencilik aracı, bilgisayarın merkezi işlemcisini ele geçirerek çalışıyor. Böylece makinenin performansı etkilenerek hızı azalıyor. Araştırmacılar, Bitcoin madenciliği yapan sitelerin genellikle ‘kötü şöhretli’ siteler olduğunu belirtiyor.

AdGuard, sitelerin karının yaklaşık 43 bin Dolar olduğunu tahmin ediyor. Durumdan etkilenen bilgisayarların sayısını göz önünde bulundurunca bu meblağ çok da fazlaymış gibi gelmiyor fakat bir ay gibi kısa bir sürede gerçekleştiğini de unutmamak gerek. 

 


Aktüel İnternet

Yorum Gönder

@name x