Toyota’dan Akıllı Robot

05 Temmuz 2017 Çarşamba 15:14

Dünyada en çok tercih edilen otomotiv markalarından olan Toyota, birçok alanda faaliyet gösterdiği gibi robot üretimine de imza attı.

Toyota'dan Akıllı Robot
 Kendi üretim tesislerinde robot kullanarak maliyeti azaltmayı ve kaliteyi arttırmayı hedefledikleri gibi, her geçen gün gelişen ve kendini yenileyen günümüz teknolojisinde bu robotları engellilerin de kullanabilmesi için daha donanımlı bir hale getirmeye başladılar.
Çalışmalara 2005 yılında Humanoid ile başlanmıştı. İki yıl sonra i-foot ile devam etti ve son olarak Robina adındaki robot ile çalışma yapıldığı bilinmektedir.
Humanoid hareket edebiliyor ve kendisini kontrol edebiliyordu.  İ-foot ise yaşlılar için sürüşü eğlenceli, ücretsiz ve kullanımı kolay olmasıyla fayda sağladı. 2017 yılında çıkarılan Robina, düşünebilme ve konuşabilme özelliğine sahiptir. Gelecek hedefi doktor ve hemşirelere yardımcı olabilmektir.
Bahsi geçen bu projeler dışında zaman içerisinde farklı birçok alanda çalışan robotlar geliştirilmiştir. Hastanelerde, ev işlerinde, iletişim ve hatta uzayda konuşan ilk robot olan Kirobo gibi…
Üzerinde çalışılan son robot ise, görme engelliler için tasarlanacak olan Blaid projesidir. Bu projede, ses tanıma teknolojisi, butonlar, hoparlör ve titreşim gibi birçok imkân sağlayan içerik bulunması ve bluetooth ile herhangi bir akıllı telefona bağlantı sağlanabilmesi hedefleniyor. Görme engeli olan kişiler heyecanla bu projeyi bekliyor.
 

Yorum Gönder

@name x