NANO-ROBOTLAR ADRESE TESLİM İLAÇ DAĞITIMI YAPACAK!

20 Eylül 2017 Çarşamba 15:56

Caltech (Kaliforniya Teknoloji Üniversitesi ) bilimcileri ‘kargo dağıtabilen’ bir DNA nano-robotu geliştirdi. İki ayağı bir eli olan otonom olarak ‘yürüyen’ robot ilaçları belirlenen adrese bırakıyor. Belirli bir teslim noktasını algılayabilecek yapıya sahip olan robot, noktayı algıladıktan sonra kargoyu bırakıyor. Tüm bunlar tek bir DNA dizgesindeki birkaç nükleotitten oluşuyor.

NANO-ROBOTLAR ADRESE TESLİM İLAÇ DAĞITIMI YAPACAK!
  Caltech (Kaliforniya Teknoloji Üniversitesi ) bilimcileri ‘kargo dağıtabilen’ bir DNA nano-robotu geliştirdi. İki ayağı bir eli olan otonom olarak ‘yürüyen’ robot ilaçları belirlenen adrese bırakıyor. Belirli bir teslim noktasını algılayabilecek yapıya sahip olan robot, noktayı algıladıktan sonra kargoyu bırakıyor. Tüm bunlar tek bir DNA dizgesindeki birkaç nükleotitten oluşuyor.

 Bu çalışmadaki en büyük gelişme DNA nano-robotlarının önemli görevleri de yerine getirebilmesi. İlaç moleküler firmada sentezlemek, ilacı kan akışında belirli sinyaller mevcutken teslim etmek gibi.

 Ancak Biyomühendislik Doçenti Lulu Qian “DNA robotlarını belirli görevler için geliştirmiyoruz. Laboratuvarımız DNA robotlarının gelişimini mümkün kılan mühendislik prensiplerine odaklanıyor.” Dedi. Qian, DNA robotlarının Mars gibi ulaşamadığımız yerlerde bizim için çalışmalarını amaçladıklarını da belirtti. 


Aktüel İnternet

Teknoloji haberlerimiz her sabah e-mail kutunuzda olsun ister misiniz?
Ücretsiz Abonelik için E-Mail adresinizi hemen ekleyin

Yorum Gönder

@name x