Kıyafet Katlayan Makine

12 Ocak 2017 Perşembe 12:20

Çamaşır Katlayan Makine: Laundroid

Kıyafet Katlayan Makine
Japon merkezli bir şirket tarafından yapılan bu makinenin adı Laundroid. 
Las Vegas’taki CES Teknoloji fuarına katılan Laundroid, ilk önce içine koyulan kıyafetleri görüntü tanıma teknolojisi ile tanıyor ve ayırıyor. Daha sonra içine koyulan bu kıyafetleri şekline göre veya ait olduğu kişiye göre gruplama yapıyor. Daha sonrada katlı bir şekilde kıyafetiniz elinize geliyor. 
Panasonic gibi büyük şirketlerin bu projeye, 60 milyon dolar yatırım yaptığı açıklandı. 
Seven Dreamers Başkanı Shin Sakane, eşine sahip olmayı gerçekten istediği ancak dünyanın herhangi bir yerinde bulunmayan ve yapılması güç bir makine olup olmadığını sormuş. Eşi ise hiç düşünmeden “Elbise Katlama Robotu” cevabını vermiş. Patenet taraması yapmış ve böyle bir makinenin şu zamana kadar hiç tasarlanmadığını görmüş ve projeye başlamış.
10 yıl süren bir çalışma sonunda ortaya çıkan Laundroid, 2 ay içerisinde satışa sunulacak ve ileriki safhalarda yıkama ve kurutma fonksiyonlarıda eklenecek. Tek bir giysinin 5-12 dakika arasında katlandığını ve yaklaşık içine 40 adet giysi koyulabildiğini söyleyen Shin Sakane, çok sayıda ön sipariş aldığını söyledi. BBC kanalının spikerinin  “40 parça giysinin katlanması çok fazla vakit almıyor mu ve insanlar bu kadar büyük bir makineye evlerinde yer ayırabilecekler mi ?” sorusu karşısında şu cevabı verdi:
“Evet ama sabah giysileri makineye koyup başlat düğmesine basacaksınız. Sonra ister işe gidin ister dinlenin, o sırada elbiseler katlanmış olacak. Yıkama ve kurutma fonsiyonlarını da ekleyince sanıyorum ki daha çok ilgi çekecek.”

Yorum Gönder

@name x