Finlandiya Kullanılmayan Lastikleri Petrole Dönüştürüyor!

09 Ekim 2017 Pazartesi 09:49

Eski bir yöntemi ciddi anlamda geliştiren Ecomation aldı şirket, Finlandiya’nın Nokia şehrinde (Telefon üreticisi Nokia’nın adı buradan geliyor.) Ekim ayının sonuna doğru bir geri dönüşüm fabrikası kuracak.

Finlandiya Kullanılmayan Lastikleri Petrole Dönüştürüyor!
 Eski bir yöntemi ciddi anlamda geliştiren Ecomation aldı şirket, Finlandiya’nın Nokia şehrinde (Telefon üreticisi Nokia’nın adı buradan geliyor.) Ekim ayının sonuna doğru bir geri dönüşüm fabrikası kuracak. Burada yılda 8 bin ton atık lastik hiç karbon salınımı olmadan işlenecek. Piroliz adı verilen yöntemde malzemeler oksijensiz ortamda çok yüksek ısılara çıkarılıyor. Böylece lastikler daha sonra ısınma amacıyla kullanılacak bir yakıta dönüştürülebiliyor. Ayrıca daha fazla rafine işleminin ardından elde edilen yakıt benzin ya da mazota dönüştürülerek kullanılabilir.

Yüksek sıcaklık lastikleri bireysel parçalarına kadar bölüyor. Böylece lastikler petrol, karbon, çeşitli gazlar ve çelik gibi maddelere ayrıştırılıyor. Elde edilen ayrışmış maddeler farklı amaçlarla yeniden kullanılabiliyor. Geçmişte de Finlandiya’da benzer çalışmalar yürütülmüş fakat bu kadar geniş çaplı bir çalışma gerçekleştirilmemişti.


Aktüel İnternet

Yorum Gönder

@name x