Dubai Sürücüsüz Uçan Taksileri Denemeye Başladı!

02 Ekim 2017 Pazartesi 10:55

25 Eylül’de gerçekleştirilen test uçuşundan sonra yayınlanan görüntülerde Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkan Yardımcısı ve Dubai Prensi Muhammed bin Raşid el-Mektum’un katılımı göze çarparken dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa da dikkat çekiyor. Prens yaptığı açıklamada ‘verdikleri sözü tuttuklarının’ altını çizerek yenilikleri takip etmenin, ülkenin gelişmesine katkıda bulunmasının yanı sıra gelecek için bir köprü kurduğunu söyledi.

Dubai Sürücüsüz Uçan Taksileri Denemeye Başladı!
 25 Eylül’de gerçekleştirilen test uçuşundan sonra yayınlanan görüntülerde Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkan Yardımcısı ve Dubai Prensi Muhammed bin Raşid el-Mektum’un katılımı göze çarparken dünyanın en yüksek binası Burj Khalifa da dikkat çekiyor. Prens yaptığı açıklamada ‘verdikleri sözü tuttuklarının’ altını çizerek yenilikleri takip etmenin, ülkenin gelişmesine katkıda bulunmasının yanı sıra gelecek için bir köprü kurduğunu söyledi. Yetkililer yıl sonunda elektrikli araçlara geçmeyi planlarken 2022 yılında da sürücüsüz uçan taksiler kullanmayı amaçlıyor.Şimdilik 18 rotası bulunan insansız hava aracının 5 yıl boyunca ülkenin Karayolu Taşımacılık ve Sivil Havacılık Otoritesi’nin kontrolünde test edilmesi gerekiyor.

 Uçan taksiler Dubai’nin dünyanın en akıllı şehri olması projesi kapsamında geliştiriliyor. Sadece bu da değil: robot polis uygulaması, drone ulaşımı, uçan itfaiyeciler ve ilk ticari hızyuvarın yapımı da örnek gösterilebilir. 2030 yılına kadar taşımacılığın yüzde25’inin otonomlaşması amaçlanıyor. Projeyi gerçekleştirmek için anlaşma imzalayan Alman firması Volocopter de 2011 yılında elektrikle çalışan ilk helikopteri üreten firmadır.

 


Aktüel İnternet

Yorum Gönder

@name x