Twitter ve Youtube'a nasıl girilir?

06 Nisan 2015 Pazartesi 16:34

Windows işletim sistemlerinde, Mac OS X'te, Android ve iOS'te DNS nasıl değiştirilir?

Twitter ve Youtube'a nasıl girilir?
Twitter ve Youtube'a gelen erişim engellemeleri sonrası internet kullanıcıları engelli sitelere giriş yapabilmek için alternatif erişim yöntemleri aramaya başladı. Bizde aktuelinternet.com olarak internet kullanıcılarının mağduriyetlerini gidermek ve internette özgürce gezinti yapabilmeleri için kullanabilecekleri yöntem ve araçları bir araya getirdik.

İnternet kullanıcılarının bu tür durumlarda ilk başvurdukları ya da en çok tercih ettikleri pek çok yöntem bulunmakla beraber sizler için en işe yarar yollardan ve yöntemlerden bahsedeceğiz. DNS değiştirme, tarayıcı tabanlı çözümler ve VPN alternatifleri bunlardan sadece bir kaçı.

Windows Vista / 7 /8 DNS Ayarları Nasıl Yapılır?

                    

Öncelikle masaüstünüzün sağ alt köşesinde bulunan 'internet erişimi' simgesine sağ tıklayarak 'Ağ ve Paylaşım Merkezi'ni Aç' sekmesini açın.

        

Karşınıza çıkan pencereden 'Bağlantılar' ın karşısındaki (kullandığınız) ağ bağlantısına tıklayın. Ardından 'Wi-Fi durumu' penceresi açılacak ve bu pencerenin sol alt istanbul rus eskort tarafında görülen 'Özellikler' butonuna basın.

                          

Karşınıza 'Wi-Fi özellikleri' penceresi çıkacak. Buradan 'Ağ iletişimi' sekmesine girmeniz ve 'İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) seçeneğini bularak, üzerine çift tıklayın.

                          

Bunu yaptıktan sonra karşınıza İnternet Protokolü Sürüm 4 (TCP/IPv4) özellikleri'ni gösteren bir pencere çıkacak.

                          

Açılan küçük pencerede Aşağıdaki DNS sunucu adreslerini kullan diyerek ilk satıra "8.8.8.8" ikinci satıra da "8.8.4.4" rakamlarını girerek tamam diyoruz. Tüm bu işlemleri doğru bir şekilde yaptıktan sonra bilgisayarınızın DNS ayarları da değişmiş olacak. Artık yeni DNS adresleri sayesinde yasaklı ya da yavaş olan web sitelerine kolaylıkla giriş yapabilirsiniz.

Mac için DNS Değiştirme;

Öncelikle Mac sistemine sahip bilgisayarınızda Sistem Özellikleri (System Prefences)' e girmelisiniz. Sonra Ağ (Network) kısmına giriş yapın. Sağ alt tarafta bulunan Gelişmiş (Advanced) sekmesine tıklayarak buradan üst kısmın ikinci sekmesinde bulunan DNS'e tıklayıp, aşağıdaki '+' butonu yardımıyla DNS adreslerini girin.Daha sonra Tamam (OK) deyip ayarlarınızı kayıt edin. Sizlere paylaştığımız örnek anlatımda DNS olarak OPEN DNS adreslerini kullandık. Eğer dilerseniz başka DNS numalarını da yazabilirsiniz. DNS'leri kayıt ettikten sonra modemi kapatıp yeniden açın. Eğer kapatma imkanınız yoksa aşağıdaki komutları kullanarak Mac sisteminizde bulunan DNS Ön belleğini temizleyebilirsiniz.Başlat > Çalıştır > ipconfig -flushdns > ENTER
Başlat > Çalıştır > ipconfig -release > ENTER
Başlat > Çalıştır > ipconfig -renew > ENTER
 
Tüm bu işlemleri doğru bir şekilde yaptıktan sonra bilgisayarınız artık yeni ve hızlı DNS adreslerine geçmiş olacak ve bu işlemleri bir daha yeniden yapmanıza gerek kalmayacak.

MOBİL CİHAZLAR İÇİN DNS DEĞİŞTİRME

Android için;

Android cihazınızın DNS ayarlarını değiştirmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1- Ayarlar > Kablosuz seçeneğine dokunduğunuzda bağlı olduğunuz ağlar görüntülenecektir.
2- Bağlı olduğunuz ağın üzerine parmağınızı basılı tutun.
3- 'Ağı değiştir' seçeneğine dokunun.
4- Karşınıza gelen ekranda 'gelişmiş seçenekleri göster' seçeneğini işaretleyin (aşağıdaki görseli inceleyebilirsiniz).
5- IP Ayarları, DHCP olarak seçilidir. Bunu Statik yapın ve hemen aşağıdaki DNS 1 ve DNS 2 değerlerini sırasıyla Google'ın DNS adresleri olan 8.8.8.8 ve 8.8.4.4. ya da OpenDNS'in 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 değerleri ile değiştirin.
6- İnternet bağlantınızı kapatın ve tekrar açın.

               

iPhone ve iPad için;

1. Ayarlarınıza gidin.
2. Ayarlarınızdan, Wi-Fi menüsünden, ağ bağlantısının sağındaki '>' icon işaretine tıklayın detay ekranına geçin.

                        

3. Açılan sayfa da IP bilgilerinin olduğu detay ekranında DNS adresini aşağıdaki DNS Adreslerinden Open DNS ayarlarını tavsiye ederiz.

                                            Google, DNS Ayarları:
                                                  8.8.8.8
                                                  8.8.4.4

                         

TARAYICI TABANLI ÇÖZÜMLER

Opera İnternet Tarayıcısı

Popüler olarak kullanılan internet tarayıcıları arasında yer alan Opera'da bulunan OFF-ROAD modu sayesinde farklı yöntemlere başvurmadan erişim engellerini ortadan kaldırabilirsiniz.Google Chrome ZenMate eklentisi

Google Chrome tarayıcısı için sunulan ZenMate eklentisi, tarayıcı tabanlı bir VPN çözümüdür. Sadece birkaç adımda kolayca kurulabileceğiniz ZenMate'i tarayıcınıza ekleyerek istediğiniz herhangi bir engelli siteye giriş yapabilirsiniz. Eklentiye ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.VPN ÇÖZÜMLERİ

HotSpot Shield

Ülkemizde en çok tercih edilen VPN sağlayıcıları arasında yer alan HotSpot Shield sayesinde Amerika sunucuları üzerinden bağlantı alarak engelli sitelere kolaylıkla giriş yapabilirsiniz.Onavo

iPhone ve iPad kullanıcıları için sunulan Onavo Apple cihazları için oldukça iyi bir VPN aracıdır. Kotalı internet kullanıcıları için mobil verileri %80'e kadar sıkıştırabilen Onavo, engellemeleri aşabiliyor ve anonim kalmayı sağlayabiliyor.TunnelBear

Basit bir VPN programı olarak karşımıza çıkan TunnelBear'ın en dikkat çekici yanı istenmeyen trojanları bilgisayarımıza doldurmaması. Kullanımı ise çok basit; sol üstte duran anahtarı 'off'tan 'on'a getiriyoruz, karşımıza çıkan 'bu uyarıya güveniyorum' kısmını seçip 'tamam'a basıyoruz. Artık dilediğiniz siteye ulaşabilirsiniz.Yorum Gönder

@name x