YouTube, Twitch'e rakip oluyor

13 Haziran 2015 Cumartesi 20:56

Google, çevrimiçi oyun odaklı YouTube Gaming adlı platform ile Twitch’e rakip olmaya hazırlanıyor.

YouTube, Twitch'e rakip oluyor
Oyuncuların vazgeçilmez platformlarından biri olan Twitch’i satın almayı deneyen Google, bu hedefini gerçekleştirememiş ve Twitch platformunu Amazon'a kaptırmıştı. Ancak yine de Google, bu yöndeki hamlelerine devam ediyor. Şirket, Twitch'e rakip olarak geliştirdiği oyun odaklı canlı yayın platformu YouTube Gaming servisini duyurdu. YouTube blogundan dün yani 12 Haziran’da duyurulan YouTube Gaming, yalnızca oyun videoları ve canlı oyun yayınlarına ait içerikler sunuyor.

YouTube Gaming platformu üzerinden kullanıcılar, Twicth sisteminde adana eskort kızlar  olduğu gibi istedikleri oyun ve oyuncuları takip edebilecekler. Toplamda 25.000 gibi devasa sayıda oyuna özel kanal ile desteklenen YouTube Gaming, canlı yayınlar haricinde normal YouTube videolarını da içinde barındıracak.

Youtube Gaming servisinin web üzerinden kullanılabilir olmasının yanı sıra, Android ve iOS uygulamaları da yayınlanacak. Kullanıcılar beğendikleri kanalları ve oyunları 3 farklı ana kategoriden takip edebilecekler. Bu kategoriler şöyle: Oyunlar, yayın akışı ve kanallar.

YouTube markasının önde gelen isimlerinden Alan Joyse konuyla ilgili olarak, "YouTube Gaming, sevdiğiniz kanalları ve oyunları bir araya toplayacak bir servis olacak. Ayrıca kanal ve oyunlar üzerinden yeni şeyler keşfetmenin yanı sıra YouTube Gaming sadece oyunlara özel olacak. Yani Call kelimesini arattığınızda size Call of Duty göstereceğiz, Call Me Maybe değil." açıklamalarında bulundu.

Yayın kalitesi olarak 60 kare/saniye oranını destekleyecek olan YouTube Gaming, yayın kayıt sistemi ile canlı yayınların otomatik olarak YouTube videosuna dönüştürülmesi gibi kolaylıklar da sunacak. Ayrıca YouTube Gaming canlı yayın yapacak kullanıcılarına yayından önce herhangi bir takvimleme işlemi yapma gibi bir zorunluluk da getirmeyecek.

YouTube Gaming, önümüzdeki yaz aylarında ilk olarak ABD ve Birleşik Krallık'ta PC ve Android platformlarında aktif edilecek. Global olarak desteğin ne zaman verileceği belirtilmemiş olduğu için ülkemizde ne zaman kullanıma gireceği konusu şu anda belirsiz durumda.

Servisin sayfasına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yorum Gönder

@name x