HABER Haberleri Tümü

Bakan Bülent Tüfenkci, yurtdışından getirilen araçlara yönelik açıklamalarda bulundu.

 Gümrük Kanu’ nun 235’inci maddesi uyarınca el konulan 8 bin araç, yeni düzenleme ile sahiplerini tekrar buluyor. 

Yaklaşık 40 bin araç sahibini ilgilendiren haberde Bakan Tüfenkci’nin AA muhabirine yaptığı açıklama: 
"Gümrükten sıfır araç olarak sokulan ancak ikinci el olduğu belirlenen araçlar eksik bildiriminden dolayı, Gümrük Kanunu'nun 235.maddesi gereği yakalanıyor, gümrüğe çekilip el konuluyordu. Biz yaklaşık 40 bin araç sahibi ile ilgili bir düzenleme yapıyoruz. Gümrük Kanunu'nun 235'inci maddesi uyarınca el konularak mülkiyetinin kamuya geçirilmesi kararı verilen kara, deniz ve hava ulaşım araçlarıyla ilgili olarak bu maddenin yürürlüğe girdiği ayı takip eden altıncı ayın sonuna kadar ilgili gümrük idaresine başvurulması ve taşıtın ilk iktisabından miktarın başvuru tarihinden itibaren bir ay içinde ödenmesi halinde el konularak, mülkiyetin kamuya geçirilmesi kararı kaldırılacak. El konulan araçlar sahibine iade edilecek."

Yürürlükte olan kanun gereği 8 bin aracın tutulduğunu söyleyen Tüfenkci, söz konusu araçların tekrar ekonomiye kazandırılmasını arzu ettiklerini aktardı.
Tüfenkci, "Böylelikle bu araçların otoparklarda çürümelerinin önüne geçmek istiyoruz. İnsanlarda cezai tahkikattan bu vesile ile kurtulmuş olacaklar. Bir yanlışlığı da düzeltmiş oluyoruz." diye ekledi.

Paylaş
Tweet Paylaş Paylaş
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz