YouTube'a 8K çözünürlüklük video desteği geldi

10 Haziran 2015 Çarşamba 12:16

Daha 4K çözünürlük dahi çok fazla yayılmamışken YouTube, 30 FPS’de oynayan 8K çözünürlüklü videoları desteklemeye başladı.

YouTube'a 8K çözünürlüklük video desteği geldi
Daha 4K videoları izleyebilecek internet bağlantısı ve yeterli donanıma dahi bilgisayarlarımız pek hazır değilken, popüler video izleme platformu Youtube 8K çözünürlüklü yani 4320p kalitesinde video desteği sunmaya başladığını duyurdu.

Google, “YouTube’u kalkındırma” yolundaki adımlarına hız kesmeden devam ediyor. Daha önce YouTube’u 4K, 360 derece video izleme, sanal gerçeklik gözlükleriyle uyum gibi birçok özellikle donatan teknoloji devi çıtayı iyice yükseltti ve 8K çözünürlüğünde video izleme desteğini hayata geçirdi.

YouTube’a yüklenen ilk 8K video ise Ghost Towns oldu. Yayınlanan bu video RED Epic Dragon filminin 6K çekilen görüntülerinin Adobe After Effects ile yeniden işlenmesiyle ortaya çıkmış. İşlenen video ile 6K çözünürlük %125 artarak 8K çözünürlüğe ulaşmış. Alt bölümdeki videoyu 8K çözünürlükte seyredebilirsiniz. Ancak bunun için güçlü bir internet bağlantısına ve güçlü bir bilgisayara ihtiyacınız olacak.

Yorum Gönder

@name x