Nokia, Alcatel-Lucent’i 16.6 milyar dolara satın aldı!

15 Nisan 2015 Çarşamba 13:39

Nokia, Fransız telekom ekipmanları üreticisi Alcatel-Lucent’i 16.6 milyar dolara satın aldığını duyurdu.

Nokia, Alcatel-Lucent'i 16.6 milyar dolara satın aldı!
Cep telefonu bölümünü 5.4 milyar dolara Microsoft’a satan Nokia, 16.6 milyar dolara dev Fransız telekomünikasyon ekipmanları üreticisi Alcatel-Lucent‘i satın aldı. Geleceğin bağlantı teknolojisi 5G’nin geliştirilmesi konusunda güçlerini birleştirdiklerini açıklayan Nokia ayrıca IP, bulut çözümleri, görüntü ve sensör teknolojilerine de odaklanacaklarını belirtti.

Nokia, Alcatel-Lucent’in 1880 yılında Alexander Graham Bell tarafından kurulan ünlü Bell Laboratuvarı’nı da satın aldı. İki şirketin birleşmesinden doğan yeni yapı Nokia markası altında faaliyet gösterecek. Ancak Bell Laboratuvarı, Alcatel-Lucent markasını koruyacak.

Anlaşmaya göre satın alma sonrası oluşacak şirkette Alcatel yatırımcılarının yüzde 33.5, nokia yatırımcılarının yüzde 66.5 payı olacak. Nokia, Fransa ve ABD'de Alcatel-Lucent hisseleri için çağrıda bulunacak ve her alcatel-lucent hissesi için 0,55 yeni nokia hissesi verecek.

Nokia bu adımı ile yine telekomünikasyon alanında Dünya devlerinden Ericsson ve Huawei karşısında ciddi bir rakip olmuş oldu. Bernstein Research raporuna göre yeni şirketin küresel telsiz iletişim sektöründe yüzde 35 payı olacak. Sektörde Ericsson'un yüzde 40, çinli huawei'nin yüzde 20 payı bulunuyor.

Bu satın alma işleminden sonra Nokia'nın üst düzey bir Android cihaz üretmesi bekleniyor. Nokia ve Alcatel-Lucent arasında yapılan satış sürecinin önümüzdeki yıl tamamlanması planlıyor.

Yorum Gönder

@name x