Nokia, akıllı telefon pazarına geri dönüyor

19 Haziran 2015 Cuma 18:30

Mobil cihazlar birimini Microsoft'a satan Nokia'nın tekrar kendi markası ile akıllı telefon üreteceği iddia edilmişti. Daha önce yalanlanan bu iddialar şimdi resmen doğrulandı.

Nokia, akıllı telefon pazarına geri dönüyor
Geçtiğimiz yıl mobil bölümünü 7.2 milyar dolar karşılığında Microsoft'a satan Nokia’nın telefon pazarına geri döneceği uzun zamandır konuşuluyordu. Hatırlarsanız geçtiğimiz dönemlerde Nokia’nın geri dönüş yapacağıyla ilgili iddialar ortaya çıkmış ancak daha sonra bu iddialar Nokia tarafından yalanlanmıştı. Yeni gelen bilgilere göre Nokia, bu kez resmen akıllı telefon pazarına geri dönüyor.

Alman “Manager Magazin” dergisine bir röportaj veren Nokia CEO’su Rajeev Suri 2016’da akıllı telefon pazarına geri dönmeyi planladıklarını açıkladı. Uygun iş ortakları eskort arayacaklarını söyleyen Suri, “Microsoft mobil telefonlar yapıyor. Biz basit şekilde bunları tasarlayabilir, daha sonra da marka adını lisanslanabilir hâle getirebiliriz.” diye konuştu.

Bilindiği üzere Nokia’nın 2016 yılına kadar kendi telefonunu üretmesi anlaşmalar gereği mümkün değil. Bu nedenle Nokia’nın telefon üretebilmesi için isim haklarını başka bir şirkete vermesi gerekiyor. Rajeev Suri, telefonun Nokia tarafından tasarlanmasını ve anlaşılacak bir şirketin bu tasarımı üretime geçirmesini istediklerini belirtiyor.

Daha önce Nokia N1 tablet, şirket bünyesinde tasarlandıktan sonra Foxconn tarafından Nokia adıyla üretilmişti. 2016 yılının ikinci yarısında bu sistem kullanılarak Nokia adıyla bir akıllı telefon tasarlanacak fakat üretim Nokia tarafından yapılmayacak.

Yorum Gönder

@name x