İnternet Yasası’na tartışmalı rötuş

20 Şubat 2014 Perşembe 17:34

İki maddelik düzenleme, İnternet Yasası’nda derde deva olacak mı?

İnternet Yasası'na tartışmalı rötuş
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün internetle ilgili yasayı onaylamasının ardından yapılan değişiklik, TBMM’de tartışma yarattı. TİB Başkanı’nın doğrudan kapatma kararı için mahkemenin kararını ne kadar sürede vereceği konusunda süre sınırı konulmaması, muhalefetin tepkisini çekti. 


Komisyonda internetle ilgili yapılan değişiklikle, özel hayatın gizliliğinin ihlali durumunda TİB Başkanı’nın doğrudan kararıyla internette yayın yasağı konulursa, bu kararlar 24 saat içinde mahkemeye götürülecek. Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’ın önceki gün muhalefet partileriyle görüşmelerde mahkemenin 48 saat içinde karar vermemesi halinde kapatma kararının kendiliğinden sona ereceği bilgisi verdiği belirtilirken, önergede 48 saat ibaresine yer verilmedi. CHP’li Erdal Aksünger ve MHP’li Mehmet Günal bunun sakınca yaratacağını belirterek, neden süre sınırı konulmadığını sordu.

Komisyonda hükümeti temsil eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, eskiden internetin tamamı kapatılırken şimdi sadece içeriğin engellendiğini dile getirerek, “Özel hayata yönelik mutlaka ihlal var ki yasak kararı alınmış. Mahkemenin ne kadar sürede karar vereceğini sınırlamamıza gerek yok” diye konuştu. 

Mahkeme kararı için süre sınırı konulmadan kabul edilen düzenlemenin, genel kurulda yeniden gündeme gelmesi bekleniyor. Kabul edilen bir başka önergeyle, internet trafik bilgilerinin mahkeme kararıyla istenebilmesi öngörüldü. Ancak, siber güvenlikle ilgili soruşturma veya kovuşturma kapsamında mahkemelerce trafik bilgileri istenebilecek. 

'İki maddeyle itirazlar ortadan kalkacaktır'
İnternet Geliştirme Kurulu Başkanı Serhat ÖZEREN:


Gündeme gelen yeni iki maddeyle birlikte sıkıntıların ya da itirazların ortadan kalkacağını düşünüyorum. Bu maddelerle birlikte gerek trafik bilgileri, gerekse de TİB Başkanı’nın erişim engelleme yetkisi konusunda Avrupa Birliği’nde öngörülen standartlara ulaşıldığını söyleyebilirim. Bunu, tümüyle teknik ve sosyolojik bir saptama olarak söylüyorum. Siyasi bir değerlendirme değildir. Bu düzenlemeye siyasi olarak bakılmadığı takdirde sosyolojik ve teknik olarak son derece olumlu buluyorum. Cumhurbaşkanı Gül tarafından onaylanan yasa, yalnızca kişisel haklarla ve özel yaşamın gizliliğiyle ilgili değil siber güvenlik konusunda yasal yetki veriyor. Önemli düzenlemeler öngörüyor.

'Bu düzenleme tümüyle makyajdır'
Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi ve Bilişim Hukuku Uzmanı Gökhan AHİ:

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül yasayı onayladı. Yasayla ilgili olarak eleştirilen iki temel konuda yeni bir yasal düzenleme yapılacağı açıklandı. Bu düzenleme tümüyle makyajdır. Çirkin birini, makyajla ne kadar güzel yapabilirsiniz? Halkı, cici kamuoyunu oyalamak içindir. Bu maddeler de hiçbir şekilde kaygıları gidermez. Trafik bilgeleri üzerinden fişleme ve TİB Başkanı’na verilen yetkide herhangi bir değişiklik söz konusu değil.

‘Fişleme gibi kaygılarıbüyük ölçüde azaltabilir’
Bilişim Teknolojileri Uzmanı Çığır İLBAŞ:

Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’ın açıkladığı iki maddelik düzenlemeye ‘olumlu’ bakıyorum. Bence, bu iki maddelik düzenleme tartışmaları büyük ölçüde sonlandırabilir. Fişleme gibi kaygıları azaltabilir. Ortamı sakinleştirir.

'Yasada yapılacak düzenlemenin toparlayıcı olacağını düşünüyorum'
Tüm İnternetevleri Derneği Genel Başkanı Yusuf ANDIÇ:

Yasada iki maddeyle yapılacak düzenlemenin toparlayıcı olacağını düşünüyorum. Birincisi TİB Başkanı herhangi bir siteye erişimi özel yaşam gerekçesiyle engellese bile mahkemeye başvurmak zorunda olacak. En azından bu konuyla ilgili bir mahkeme kararı olacak. Kişiler, siteye erişimin neden kapandığını öğrenebilecek. Daha önce böyle bir şey söz konusu değildi. Öte yandan trafik bilgelerinin kapsamının daraltılması ve mahkeme kararıyla bu bilgilerin istenecek olması da önemlidir. İnsanların izlendiği yönündeki düşüncelerini ortadan kaldırabilir.

'Toptan yanlış bir yasa'
Türkiye Bilişim Derneği İkinci Başkanı İlker TABAK: 

Aslında toptan yanlış bir yasa. Böyle bir yasanın ilgili sivil toplum örgütlerinin ve medyanın da katılımıyla tartışılarak ve konuşularak hazırlanması gerekiyordu. Bu yapılmadı. Bu yasa, eğitimden ticarete, ekonomiden medyadaya, sağlıktan ulaştırmaya her sektörü olumsuz etkileyecektir. İki maddelik düzenleme de ölümü gösterip sıtmaya razı etmedir.

'Ciddi kuşkularım var'
Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk ECZACIBAŞI: 

Bu iki düzenlemeyle ilgili olarak Sayın Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan’la bir görüşmemiz olacak. Kendisinden bu düzenlemeyi dinleme olanağım olacak. O nedenle şu anda bir şey söyleyemiyorum. Ancak, genel olarak bu yasayla ilgili çok ciddi kuşkularım var.

'İtirazım aynen devam ediyor'
Bilişim Hukukçusu Avukat Mehmet Ali KÖKSAL: 

Bu yasa ve sonrasında gündeme getirilen düzenlemeye itirazlarım aynen devam ediyor. Daha somut bir örnekle söylemek gerekirse, silah ya da bıçakla adam öldürülüyor. Bunlar, adam öldürmede araç olarak kullanıldığı için yasaklanıyor mu? Diğer yandan trafik bilgileri ve bunlara ilişkin kayıtların ancak mahkeme kararıyla ve suç işlenmesi halinde alınması gerekir.

Haber Türk

Yorum Gönder

@name x