Dikkat! Webcam' den izleniyor olabilirsniz

28 Şubat 2014 Cuma 16:13

İngiliz istihbaratı casusların milyonlarca kullanıcının webcam görüntülerini izlediğini ortaya çıkardı.

Dikkat! Webcam' den izleniyor olabilirsniz
İngiliz istihbaratı GCHQ'nun dünya genelinde milyonlarca Yahoo kullanıcının hesabına girerek webcam görüntülerini izlediği ortaya çıktı.


Amerika Ulusal Güvenlik Dairesi'nin (NSA) pek çok internet kullanıcısını çeşitli yollarla izlediğinin ortaya çıkmasının ardından olaylar dinecek gibi görünmüyor. The Guardian'da yer alan habere göre bu kez de İngiliz istihbarat servisi GCHQ 'Optik Sinir' isimli program çerçevesinde neredeyse 2 milyon Yahoo kullanıcısının webcam görüntülerini 2008 ila 2010 yılları arasında izledi.

KULLANICILARIN ÇOĞU MAHREM BÖLGELERİNİ PAYLAŞIYOR

Yine aynı habere göre İngiliz istihbaratı webcam görüntülerini izlerken çok ilginç bulgularla karşılaştı. Bunun en önemlisi ise webcam görüntülerinin pek çoğunda kullanıcıların mahrem bölgelerini paylaştığının ortaya çıkmasıydı. Diğer bir deyişle incelenen webcam kayıtlarında pek çok kullanıcı mahrem bölgelerini konuştukları insanlara gösteriyor ve bu da haliyle casuslara takılıyordu.

GCHQ, webcam görüntülerinin izlenmesiyle ilgili programın NSA ile birlikte yürütüldüğünü kaydederken Yahoo'dan yapılan açıklamada ise bu olayın hiçbir şekilde kabul edilemez olduğu ve bunun hak ihlali olduğunu belirtti.

Yorum Gönder

@name x