Dijital Güvenlikte 10 Kritik Savunma Sanatı

Dijital Güvenlikte 10 Kritik Savunma Sanatı

Murat Eroskay

murateroskay@outlook.com
05 Mart 2013, 14:56
Kablosuz internetten mobil güvenliğe, hackerları güvenli alan dışında tutmanın 10 yolu.


Mobil Cihazlarınızda, Ekran Kilidini açmak için PIN kodu ve ya Şifreleme Kullanın!
Akıllı telefon ve tabletleriniz bir nevi mini bilgisayarlardır. Kaybolma ve ya çalınma durumunda, emailleriniz, sosyal hesaplarınız ve kişisel dosyalarınız yabancı kimselerin eline geçebilir. Bunun önüne geçebilmek için cihazınızın ayarlar kısmından PIN kodu ve ya diğer güvenlik önlemlerini almalısınız.

Mobil Cihazlarınızda Antithief(Hırsızlığa Karşı Önlem) Özelliğini Bulundurun!
Android ve ya iOS uygulama marketinden ücretsiz edinebileceğiniz bir Antithief uygulaması, kayıp ve yahut çalınmış telefonun yerini saptamada, eğer yakınlarda ise ses çıkartarak bulabilmede ve telefona ulaşımın mümkün olmadığı durumlarda cihazda bulunan verileri uzaktan silmeye yarar.

Bu özellik bazı Dizüstü cihazların BIOS'unda bulunur. Böylece hırsız Hard-disk'i çıkarsada, değiştirsede, cihazınızın yerini saptayabilirsiniz. Eğer kendi dizüstünüzde böyle bir özellik bulunmuyorsa,   hiddenapp.com, absolute.com/en/lojackforlaptops/home ve ya gadgettrak.com adreslerinden edinebilir ve hırsızın online olması durumunda cihazı tespit edebilirsiniz. Hatta bazı uygulamalar, dizüstünüzün webcam'ını kontrol edebilmenizi ve hırsızın kimliğini saptayabilmede kullanabileceğiniz çok önemli bir veriye ulaşmada yardımcı olabilir...

PC'nizin ne kadar güvenli olduğunu test edin!
Antivirüs koruması bir kereklilik fakat tüm açıkları tespit edebilmede yetersiz kalabiliyor. Bunun önüne geçebilmek için artı olarak Pc'nizi ara ara baştan aşağıya taramaya özen gösterin.

Dizüstü ve USB Cihazlarınızı Şifrelyin!
Windows İşletim Sisteminde kullanılan şifreli koruma yöntemi, ortalama insanın dosyalarınıza ulaşmasını engellesede,  hackerlar tarafından kolayca atlatılabilir. Ya da işin kolay yolu, Hard-Diskinizi çıkarıp, başka bir bilgisayara bağlar. Sizin yapmanız gereken ise tüm Hard-Diskinizi şifrelemektir. Aynı şey Usb Cihazlar içinde geçerli.

Ücretsiz; sourceforge.net/projects/diskcryptor

Sosyal Ağ Hesaplarınızı korumaya alın!
Günümüz Sosyal ağları Phishing tuzakları ve scam ile dolu. Yapmanız gereken ise sosyal ağınızın güvenlik ve gizlilik ayarlarını gözden geçirmek ve güncel tehditlerden korunmak için bir güvenlik uygulaması kullanmaktır.

Ücretsiz; safego.bitdefender.com

Online Yedekleme
Windows yedekleme ve ya dosyaları harici bir Hard-Diske yükleme pratik olsa da yangın vb. gibi doğal afetlerde verilerinizin güvenliği sağlamaz. Bu nedenle bilgilerinizi bir de online olarak yüklemeniz veri kaybı şansını en aza indirgeyecektir.

1 aylık Deneme; crashplan.com

Çift Yönlü Güvenlik Duvarı Kullanın!
Bir güvenlik duvarı, internet üzerinden yetki verilmemiş bir erişimin engellemesinde önemli bir rol oynar. Windows Güvenlik Duvarı, varsayılan ayarlarda, sadece gelen trafiği denetler. Bir Malware tehdidi durumunda, Malware'nin dışarıya bilgi göndermesini engellemek için giden trafiğinde denetlenmesi gerekir. Bunu zone Alarm ve ya Comodo gibi ücretsiz sürümler ile yapabilirsiniz.

Antivirüs Yazılımının en etkilisini kullandığınızdan emin olun!
Her ne kadar %100 koruma mümkün olmasada, virüs yakalama ve önlemede  bazı yazılımlar diğerlerine göre daha iyidir. En etkili yazılımı bulmak için güncel dergi ve ya websitelerini takip edin.

İçerik Filtreleyici Kullanın!
OpenDNS (opendns.com) uygunsuz içerikleri engellemede olduğu kadar virüs ve malware bulunduran websitelere karşı da etkili. Üstelik ücretsiz.

Kablosuz İnternet Güvenliğini Sağlama Alın!
İnternet ağınızın şifrelenmemiş olmasının anlamı herhangi bir şifre girmeksizin ağa bağlanabilmektir. Sadece siz değil çevrenizdekilerde.Bu yüzden ağınızın bir şifreye sahip olduğunu teyit edin. WPA2 kullanın.

Yorum Gönder

@name x