ARTIK CHROME SESLİ İÇERİKLERİ OTOMATİK OYNATMAYACAK!

20 Eylül 2017 Çarşamba 15:36

Önümüzdeki yıldan itibaren Chrome sadece kullanıcı içerikle ilgilendiğini bildirdiği zamanlarda sesli içerikleri oynatacak. Her kullanıcının otomatik olarak oynayan medya içeriklerine karşı tercihleri farklı olabiliyor. Bu yüzden Google kullanıcılara, bir sitenin sesini tamamen kısma ya da açma seçeneği sunacak. Geçtiğimiz ay, şirketin bu tarz bir çalışma başlattığına dair haberler ortaya çıkmıştı. Şimdi ise Chrome’un yol haritasının bir parçası olacak.

ARTIK CHROME SESLİ İÇERİKLERİ OTOMATİK OYNATMAYACAK!
  Önümüzdeki yıldan itibaren Chrome sadece kullanıcı içerikle ilgilendiğini bildirdiği zamanlarda sesli içerikleri oynatacak. Her kullanıcının otomatik olarak oynayan medya içeriklerine karşı tercihleri farklı olabiliyor. Bu yüzden Google kullanıcılara, bir sitenin sesini tamamen kısma ya da açma seçeneği sunacak. Geçtiğimiz ay, şirketin bu tarz bir çalışma başlattığına dair haberler ortaya çıkmıştı. Şimdi ise Chrome’un yol haritasının bir parçası olacak.

 Şirket bu hamlesine sebep olarak şunu gösteriyor: “İçeriğin beklenmedik bir anda oynatılması kullanıcıların en sık dile getirdiği şikayetlerden biri. Çünkü otomatik oynatma veri kullanımına, enerji tüketimine ve gezinti sırasında istenmeyen seslerin duyulmasına sebep oluyor.”  Şirket Haziran ayında yaptığı açıklamada Chrome’a gömülü reklam engelleyici yerleştireceğini duyurmuştu. Reklam engelleyicisinin 2018’in başından itibaren kullanılabileceği belirtilmişti. Yani otomatik oynatmayı engelleme seçeneğinin hemen ardından Chrome reklamları da engellemeye başlayacak.


Aktüel İnternet

Yorum Gönder

@name x